Інгібування етапів відповіді на пошкодження ДНК


Відомо, що більшість онкологічних захворювань характеризуються порушеннями в процесі відстежування й відновлення клітинами дефектів ДНК. Цей процес називається «відповіддю на пошкодження нуклеїнової кислоти» (Відповідь на пошкодження ДНК, або ВПДНК). З причини порушень цього процесу, клітини стають більш чутливими до подальших змін в ДНК. Опираючись на ці знання, було створено традиційні підходи до лікування раку, такі як променева терапія та хіміотерапія. Однак, слід пам’ятати, що такі методи лікування досить часто супроводжуються негативним впливом на організм та небажаними побічними реакціями.

Тому пріоритетне значення має розробка таких методів лікування, які ефективно знищуватимуть злоякісні клітини, з мінімальним впливом на здорові клітини. Методи, котрі діють більш вибірково, краще переносяться й значно покращують показники виживання.

З 1990-х років вчені активно досліджують шляхи виникнення злоякісних пухлин через помилку у відповіді на пошкодження ДНК. Ці знання сприяють розробці терапевтичних підходів, спрямованих на усунення відповідних генетичних дефектів.

Компанія «АстраЗенека» працює в цій області вже протягом кількох років. Одним з найбільш яскравих результатів є олапариб, інгібітор PARP Полі(АДФ-рибоза)-полімерази, що був схвалений як засіб для лікування раку яєчників в 2014 році Управлінням контролю якості продуктів і лікарських препаратів США (FDA), а 18 листопада 2015 року був зареєстрований в Україні.

Крім того, компанія проводить свою діяльність і в інших напрямках даної області: дослідження відповіді на пошкодження ДНК є одним з чотирьох основних напрямів роботи компанії «АстраЗенека» в онкології. Інші - це імунологія, кон'югати антитіл з лікарськими препаратами, а також фактори росту пухлин та резистентність. «АстраЗенека» має намір продовжувати роботу в області боротьби із злоякісними новоутвореннями, щоб використовувати весь свій науковий потенціал на благо пацієнтів.